Medicina

Dr. Miloš: Zbog vrućina povećan broj hitnih intervencija, objavljene preporuke za zaštitu

Posljednjih dana, uslijed visokih temperatura, bilježimo povećan broj intervencija i pregleda pacijenata koji se javljaju zbog tegoba povezanih s vrućinom, kazao je za Fenu dr. Mateo Miloš iz Službe hitne medicinske pomoći Doma zdravlja Mostar.

FOTO: DENIS LEKO
FOTO: DENIS LEKO

Istaknuo je kako se, iako se ne radi isključivo o hitnim stanjima, visoke temperature značajno odražavaju na zdravstveno stanje građana, osobito kroničnih bolesnika i starijih osoba.

Građani se najčešće javljaju zbog opće slabosti, malaksalosti, vrtoglavice, dehidracije, glavobolje, pada krvnog tlaka, nesvjestica te pogoršanja postojećih srčanih i plućnih bolesti. Kod pojedinih pacijenata bilježe se i simptomi toplinske iscrpljenosti – kazao je Miloš.

Dodao je kako su tijekom toplinskog vala najugroženije starije osobe, mala djeca, trudnice, kronični srčani i plućni bolesnici, kao i osobe koje rade ili borave na otvorenom tijekom najtoplijeg dijela dana.

Osvrnuo se i na mjere zaštite građana zbog požara na “Uborku”, upozorivši kako dim s požarišta sadrži sitne lebdeće čestice i druge štetne tvari koje mogu nadražiti dišne putove i pogoršati postojeće bolesti.

Kaže kako su posebno osjetljive osobe koje boluju od astme, kronične opstruktivne plućne bolesti (KOPB), srčanožilnih bolesti, djeca, starije osobe te trudnice.

– U našoj službi trenutačno ne bilježimo značajno povećanje pacijenata s respiratornim smetnjama. Građanima svakako savjetujemo da prate preporuke nadležnih institucija, izbjegavaju boravak na otvorenom kada su temperature i onečišćenje zraka najizraženiji te održavaju odgovarajuću hidrataciju – naglasio je Miloš.